Slunce Turecka

Rozmanitost Turecka

Turecko je bezpochyby velká a rozmanitá země na pomezí Evropy a Orientu. A její pestrost je bezpochyby jedním z hlavních důvodů, proč si ji zamilovalo tolik turistů. Každým rokem sem přilétají desetitisíce jedinců, párů a celých rodit strávit svou letní dovolenou u moře. Velikost Turecka se však týká nejen plochy, kterou tento blízkovýchodní stát zabírá, či kulturního bohatství. Týká se též podnebí, které na území Turecka panuje. 3% tureckého území se nalézá v Evropě a 97% na kontinentu asijském. Je tudíž pochopitelné, že vzhledem k velké rozloze jsou mezi jednotlivými regiony značné teplotní rozdíly. V Turecku obecně platí, že co region, to jiné klima.

Kdy do Turecka?

Rok co rok stoupá obliba tureckých letovisek na pobřeží jak Středozemního, tak i Egejského moře. Počet turistů, přilétajících do Turecka na dovolenou, permanentně roste a Češi mezi nimi samozřejmě nemohou chybět. Kdy je tedy nejlepší vypravit se na návštěvu nebo na dovolenou do Turecka?

Jelikož Turecko zeměpisně spadá do subtropického pásu, je nutno brát tento fakt před cestou do Turecka v potaz. Je třeba myslet na to, že během léta jsou tu teploty skutečně téměř tropické a slunce často stojí téměř kolmo nad hlavou. Takže v tomto období přilétají do Turecka na dovolenou hlavně milovníci horkého počasí a vysokých teplot. Turecká turistická sezóna začíná už začátkem května. V tu dobu už se dá v teplém moři koupat a tento stav vydrží obvykle až do půlky října. Západní Turecko, kam spadá například středisko Bodrum, omývají ze západu vody Egejského moře. Teploty v květnu už kolísají okolo 23 °C a proto je příjemné osvěžení v mořské vodě celkem žádoucí. Letní sezóna tady ovšem končí skoro o měsíc dříve než v jižní části země, zejména na Turecké riviéře.

I když jsou letoviska na jižním pobřeží situována většinou o několik stovek kilometrů jižněji než prázdninová střediska Egejské riviéry, teploty jsou tady velmi podobné jako v západní části. Jižní pobřeží a jeho resorty Alanya, Side, Belek a Kemer jsou zřejmě nejpopulárnějšími letovisky Turecké riviéry. Jejich značnou výhodou je fakt, že ještě v říjnu se tady dá vykoupat v příjemně vyhřátém moři. Dovolená tady tedy rozhodně nekončí spolu s koncem našich hlavních školních prázdnin.

Opalování

Vždy je ale potřeba myslet na skutečnost, že slunce u moře opaluje jinak než u nás. A o tom na jižní Turecké riviéře to platí dvojnásob. Vždy je nutné dbát na pečlivou ochranu před sluncem tak, aby se dovolená v Turecku neproměnila v noční můru hned na začátku. Na silný sluneční svit středomořského slunce by si měla pokožka zlehka zvykat a podobně jako ve spoustě dalších věcí i v případě slunění se nic nemůže přehánět.

Vždy je nutné si s sebou na dovolenou do některé z tureckých prázdninových oblastí přibalit opalovací krém minimálně s ochranným faktorem 15. Rozhodně se nedoporučuje používat nižší! Ideální je však více než 20 a krém by měl mít UVA a UVB filtr. A protože na dovolenou do Turecka létá také spousta rodin s malými dětmi, pro děti se doporučuje opalovací krém alespoň s faktorem 30.

Příznivci naturismu by v Turecku měli myslet na fakt, že pobývají v muslimské zemi. Neplatí tu sice přímo zákaz opalování bez plavek, ale bývá doporučováno si toto opalování nechat spíše k bazénům u hotelů a zbytečně neprovokovat místní obyvatele. Na veřejných plážích by návštěvníci tureckých prázdninových letovisek měli v čase své dovolené dodržovat zvyklosti místních.