Přístrojové potápění v Turecku

Turecko jsou nejen pláže

Krásné a opečovávané pláže, průzračná voda, zábava, památky. V neposlední řadě jsou velkým lákadlem pro turisty, kteří se i v letošním roce rozhodli vycestovat na dovolenou k moři do některé z evropských či jiných zahraničních destinací, také zážitky. Stále více turistů lákají aktivity, kterým se doma jednoduše nemohou věnovat. K takovým činnostem patří samozřejmě nejrůznější vodní a plážové sporty. Vzrůstající popularitě se těší zejména pobyty s výukou přístrojového potápění. Tento způsob strávení dovolené využily jen minulou sezónu tisíce turistů z Čech a Moravy.

Potápění s přístrojem

A ani letos se tento stav pravděpodobně nezmění. K oblíbeným potápěčským cílům bude díky své relativní blízkosti a množstvím zajímavých potápěčských lokalit pochopitelně opět náležet Turecko. Břehy podél Turecké riviéry jsou proslaveny nejen svými udržovanými plážemi a čistým mořem, ale též bohatým podmořským životem. Z toho důvodu si je za svůj cíl pro potápění volí celá řada turistů. K nejoblíbenějším a často vyhledávaným střediskům náleží Antalya, Bodrum, Alanya nebo Marmaris.

Nejčastější způsob, který návštěvníci Turecka preferují k cestě na konkrétní potápěčskou lokalitu a následné potápění, je půjčení člunu. Vydají se od pevniny dále na moře a tam na ně čeká moře tak průzračné, že lze z paluby lodě obvykle dohlédnout až na dno, které leží v hloubce několika desítek metrů. Právě v těchto hloubkách je možné u tureckého pobřeží nerušeně pozorovat hejna rybek a dalších živočichů. Při příznivých podmínkách mohou potápěči na vlastní oči spatřit volně žijící karety obrovské nebo karety obecné. K vidění bývají i hejna delfínů, kteří obvykle doprovázejí lodě a skáčí nad mořskou hladinu. Velkou výhodou Turecka je skutečnost, že se lze potápět skoro celou sezonu. Ta tady trvá od jara až od začátku do listopadu.

Zájezdy do prázdninových oblastí Turecka obsazují v nabídkách českých cestovních kanceláří a agentur první příčky co do oblíbenosti. Spousta turistů volí pobřeží Turecké riviéry, rozkládající se na jižním pobřeží Středozemního moře, jako destinaci, kde chtějí ve vodě s dobrou viditelností získat své první zkušenosti s potápěním s přístrojem. Navíc je možné na místě kompletní výstroj zapůjčit. Zájemci si tu mohou zaplatit i potápěčský kurz.

Oblíbeným regionem k přístrojovému potápění v Turecku bývá Gallipolský poloostrov. Podél pobřeží tu potápěči narážejí na desítky vraků plavidel, která se zde potopila za první světové války. Zbytky antických staveb a další zajímavé artefakty lze naopak zhlédnout ve městě Bodrum. Pozor však na tuto oblast! Zde jsou ponory s přístrojem povoleny jen na některých místech. Velkou lahůdkou pak bývá ostrov Kekova. Na něm se dá spatřit pod hladinou potopené město, vraky nejrůznějších plavidel a dokonce i podvodní jeskyně.