Poloostrov Bodrum

Oblíbené letovisko

Turecký poloostrov Bodrum se řadí k nejzajímavějším místům Turecka. Díky své přírodě a vhodnému podnebí láká nejen návštěvníky z celého světa, ale též všelijaké umělecky založené jedince. Populární destinací je i mezi tureckými celebritami a v neposlední řadě i finančně zajištěnými občany. Všechny tyto skutečnosti jsou důvodem, proč bývá Bodrum často označován jako turecké Saint Tropez.

Při výběru dovolené v této destinaci mohou turisty, a to hlavně během vrcholu turistické sezóny, překvapit poměrně vysoké ceny za ubytování ve zdejších hotelech. Ale v mimosezóně, nebo v případě, že se podaří přijít na atraktivní last minute zájezd, se dá do oblasti Bodrum přicestovat za poměrně dobrou cenu. Teprve po příletu turisté často pochopí, proč bývá tato část pobřeží Egejského moře velmi často řazen k přírodním pokladům Turecka.

Koupání a pláže

V oblasti Bodrumu se mohou jeho návštěvníci koupat jak na písečných plážích, tak i na plážích, jejichž povrch je tvořen kamínky a jemnými oblázky. Volit lze také mezi mírným vstupem do vody nebo strmějším vstupem do moře či dokonce příkrými skalami. Většina zdejších pláží se může chlubit Modrou vlajkou jak za kvalitu a čistotu vody v přilehlém moři, tak i za čistotu a kvalitu pláží samotných.

Do Bodrumu jezdí často vyznavači klidné dovolené a bezstarostného slunění na pláži, neboť tu najdou ideální podmínky pro strávení dovolené u moře dle jejich představ. Ale i když dotyčný jedinec zrovna nepatří k aktivním jedincům dychtícím po poznání, v žádném případě by si na Bodrumu neměl nechat ujít výlet k nedalekým ruinám mauzolea v Halikarnasu. Tato stavba patřila k 7 antickým divům světa.

Před rokem 1923 tvořili většinu obyvatel oblasti Bodrum především ortodoxní Řekové. Proto se není co divit, že se ve vesničkách podél pobřeží Egejské riviéry zachovala až do současnosti atmosféra starého Řecka. Tu navíc znásobují rozvaliny kostelíků, staré kamenné domy nebo obligátní větrné mlýny. A díky blízkosti ostrovů Kos a Rhodos se dá dovolená na Bodrumu zpestřit například výletem na některý z nich.

Nejčastěji navštěvovaným místním turistickým střediskem je stejnojmenné město Bodrum. To se dříve nazývalo Halikarnas. Ve starém centru města je oblíbeným místem hlavně k romantickým večerním procházkám dlouhá promenáda. Ta je po celé délce lemována uličkami s velkým množstvím obchůdků, barů, kaváren a taveren. A místní starý přístav je v poslední době hojně vyhledáván coby kotviště luxusních jachet z celého světa.

V jižní části poloostrova, asi 3 kilometry od Bodrumu, se nachází město Gümbet. To je situováno u jedné z nejdelších a nejoblíbenějších pláží Bodrumského poloostrova. Pláž je písečná a do moře se zde vstupuje velice pozvolna. Lemují ji tamaryšky a je častým cílem rodin s dětmi, jež do této části Turecka v průběhu svého zaslouženého volného času zavítaly.