Magická Kappadokie

Světový unikát

Ve středním Turecku se skrývá půvabná oblast zvaná Kappadokia. Ta se stala jedním z nejnavštěvovanějších regionů současného Turecka. Jde o jakési ukryté městečko uprostřed pustiny. Kappadokia byla vybudována z měkkého sopečného popela, které se během času přeměnil na zkameněliny. Vznik horniny je datován do doby před 30.000.000 lety. V té době bylo území dnešní Kappadokie pokryto sopečným prachem. Díky tomuto úkazu si místní obyvatelstvo začalo do těchto útvarů hloubit příbytky. A tak začalo postupně vznikat zdejší skalní město. V dnešní době tento neobvyklý přírodní útvar z dálky evokuje zkamenělý les nebo pouštní duny.

Krasová údolí jsou tvořena vícero barvami. Turisté, kteří se sem vypraví, mohou obdivovat kamenná sídla, podobající se dokonce skalním hradům. Ztvrdlý sopečný popel je velmi poddajný a je možné jej jednoduše zpracovávat. Výsledkem toho jsou provrtané obrovské kusy skal. V těchto obydlích se nachází tolik místností, že z původní skály už nezbylo o moc více než jen tenké stěny místností. Po vpádech Arabů začali místní obyvatelé svá obydlí vytvářet co nejvíce pod zemí tak, aby nebyly na první pohled viditelné a byly dobře chráněné. Tato myšlenka dala vzniknout spoustě celých měst pod zemí. A nechybí tu ani chrámy, kde obyvatelstvo mohlo trávit téměř všechen svůj čas v bezpečí pod zemským povrchem.

Tato podívaná je nezapomenutelným zážitkem. Nedaleko Kappadokie se nachází vrchol sopky Erciyes Dagi. Ten zapříčinil vznik všech těchto krás a určitě stojí za návštěvu. V čase své dovolené na území Turecka bývá doporučováno se do této krajiny vypravit a kochat se pohledem na vesničku, která je zabudovaná do skalní krajiny. Většina zdejších příbytků je ještě v současnosti používána zdejšími obyvateli. Orientovat se můžete pomocí šipek, které návštěvníky vedou. Objevování trvá zhruba 60 minut a není doporučováno, aby sem chodili lidé, trpcí klaustrofobií.

K přespání v okolí Kappadokie se dá využít okolní města, k nimž se řadí například Göreme, Ürgüp, Avanos či Ortahisar.