Letovisko Side

Město kontrastů

Metropole Side již několik desetiletí patří k nejoblíbenějším střediskům Turecké riviéry. Nachází se zhruba 75 kilometrů na východ od Antalye a řadí se k největším z tureckých měst. Jeho vybavenost a poskytované služby určitě nadchnou každého z jeho návštěvníků. A tato skutečnost je jedním z hlavních důvodů, proč si turisté prázdninové středisko Side tak často vybírají jako destinaci, kde chtějí v Turecku strávit svou letní dovolenou.

Dovolená u moře v Side je synonymem především pro průzračně čisté Středozemní moře, dostatek slunce a bílé pláže. Kromě odpočinku na zdejších plážích se v Side naskýtá turistům se zájmem o historii a kulturu této orientální země spousta možností, kam se vydat za poznáním tohoto pozoruhodného blízkovýchodního státu.

Současné město se dá rozdělit na 2 zcela rozdílné části. Novou část, kde byly postaveny a uvedeny do provozu moderní hotely a další turistická infrastruktura. A historickou část, kde se dají na vlastní oči spatřit četné antické pozůstatky, archeologické vykopávky a historické budovy s nejrůznějšími obchody. Obě části mají něco do sebe a za návštěvu stojí obě dvě. Z nejznámějších památek Side je třeba zmínit alespoň majestátný amfiteátr Aspendos. V něm je možné při troše štěstí shlédnout i nějaké představení.

Koupání a další aktivity

Hlavní pláž v Side má povrch jak z písku, tak malých oblázků. Záleží jen na tom, na jaké straně letoviska se návštěvníci právě nalézají. Obě pláže poskytují návštěvníkům pestrou paletu různých vodních a plážových sportů. Východní pláž je kamenito - oblázková. Proto bývá v této části prázdninového střediska doporučováno vzít si na pláž boty do vody. Její výhodou je, že bývá klidnější než písčitá pláž v západní části Side. Kvůli jejímu jemnému písku je mezi koupajícími se oblíbená. Díky ní se v západní části letoviska též soustřeďuje více turistů.

Kromě plavání v moři a dalších prázdninových aktivit bývá v Side často vyhledávanou činností též nakupování. Ve zdejších obchodech lze zakoupit řada tradičních kožených výrobků nebo šperky. Dohadování v obchodech o ceně patří k nezbytnému koloritu arabských zemí. Zvuky z tržiště jsou často slyšet až dlouho do noci. Výsledkem dlouhého smlouvání pak ale může být koupě nějakého výrobku za velice zajímavou cenu.