Letovisko Alanya

Oblíbená Alanya

Rekreační oblast jménem Alanya se nalézá v jižní části Turecka. Leží v příjemném prostředí na úpatí impozantního a z několika desítek kilometrů vzdálených míst jasně viditelného pohoří Taurus. Z jedné strany lemována lesy a zelenými stráněmi a ze strany druhé pobřežím patří tato část tureckého jižního pobřeží kolem města Alanya k oblíbeným místům pro dovolenou u moře v Turecku. Do Alanye na Tureckou riviéru, jak se této prázdninové oblasti říká. přilétají především cestovatelé, kteří hledají v první řadě klidnou a ničím nenarušovanou pohodovou dovolenou.

Břehy kolem Alanye jsou omývány příjemně prohřátými a průzračně čistými vodami Středozemního moře. Klimatický vliv moře spolu s příznivou jižní polohou zaručuje návštěvníkům Alanye hezké a hlavně příjemné počasí po celou dobu trvání jejich dovolené. V hlavní letní sezóně se v této části Turecka teploty standardně hýbou okolo 30 stupňů Celsia. Tyto podmínky tak odpovídají teplejšímu létu v našich zeměpisných šířkách. Obloha je tu téměř vždy azurově modrá, takže turisté se rozhodně nemusejí obávat, že by jim snad měly zasloužené dny volna a odpočinku propršet. Ale i po zbytek roku se v této oblasti průměrné teploty pohybují kolem 21 stupňů Celsia. To jsou nejen pro turisty z České republiky téměř letní a hodně vítané hodnoty.

Moře a koupání v Alanyi

Pobřeží kolem Alanye je lemováno dlouhými písčitými plážemi. Ty jsou konec konců hlavním důvodem, proč sem turisté během léta cestují. Složení plážového písku se liší oblast od oblasti. Návštěvníci Alanye se mohou slunit a koupat v moři na plážích s povrchem od velmi jemného písku až po hrubší písek smíchaný s malými kamínky. Mezi nejznámější pláže nedaleko Alanye patří stoprocentně Kleopatřina pláž. Ta se řadí k vůbec nejhezčím plážím celého Středomoří. Svůj název získala podle egyptské panovnice Kleopatry, jež zde údajně očarována místní přírodou svěřila své tělo moři.

Je k nalezení na západ od Alanye a její jedinou nevýhodou může být pro některé jedince poměrně prudký terén. V případě, že by třeba někoho na Kleopatřině pláži omrzelo plavání a jiné vodní aktivity, můžete se vydat na průzkum jeskyně Damlatas. Ta se nalézá prakticky u pláže, takže kvůli její návštěvě není třeba nikam daleko cestovat. Traduje se, že vzduch v této jeskyni velice příznivě působí na návštěvníky s dýchacími komplikacemi.

Zájemci o historii a památky mohou v okolí Alanye objevovat a prozkoumávat ruiny několika antických měst. Přímo nad městem se tyčí z velké dálky viditelné středověké hradby a zbytky pevnosti. Toto opevnění v minulosti chránilo obyvatele před útoky z moře. Návštěva zdejšího hradu bývá také na programu mnoha turistů, kteří zvolili Alanyi jako místo, kde stráví svou dovolenou. Z hradeb okolo hradu mají turisté celé město Alanya skoro jako na dlani.

Po aktivně stráveném dni je ideální doba na ochutnání místní delikátní gastronomie. Ruku na srdce. Kde jinde si objednat světově známý kebab než právě zde, na Středomořském pobřeží v Turecku?