Kam na Egejské riviéře?

Populární turistická destinace

V pořadí druhou nejvyhledávanější částí Turecka pro letní dovolenou je, hned za Tureckou riviérou, riviéra Egejská. Z názvu oblasti samotné je vcelku zřejmé, že vychází z názvu Egejského moře. Právě toto moře odděluje západní část Turecka od východních břehů Řecka a současně smáčí písky pláží turecké Egejské riviéry. Do tohoto regionu patří mnoho vyhledávaných středisek, z nichž je možné se lodí vydat na výlet na některý z blízkých řeckých ostrovů. Mezi známá místa na Egejské riviéře se řadí například Marmaris či Fethiye.

Během dovolené na březích Egejské riviéry je možné navštívit také další zajímavé objekty a památky. Mezi nimi určitě dominuje především region Pamukkale. Tento přírodní skvost je mimo jiné zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. Jde o unikátní přírodní jev, kdy voda voda plná minerálů vytvořila kaskádu jasně bílých travertinových jezírek.

Oblíbená letoviska

Letovisko Marmaris je příjemné městečko, nalézající se v jihozápadní části Egejské riviéry v Turecku. Ostrov Rhodos je odsud téměř na dohled. Tato skutečnost je často důvodem, proč si ho turisté rádi volí během pobytu v Marmarisu jako cíl svých lodních výletů. S autem z půjčovny a s využitím trajektu se dá vydat na ostrov Rhodos vydat samostatně za řádově nižší částky než jsou organizované výlety přes některou z místních cestovních kanceláří. Marmaris lemují směrem od moře hory, na jejichž svazích se dobře daří borovicím. Nádherné pláže, příjemně teplé moře, starobylé památky a noční život slibují hezkou dovolenou, na kterou se jen tak nezapomíná.

Město Fethiye je situováno na Egejské riviéře mezi Marmarisem a Antalyí. Břehy smáčí od západu Středozemní moře. Vlastní centrum Fethiye je postaveno okolo místního přístavu. Pro obdivovatele historie je doslova nezbytné vydat se k místním skalním hrobům, které jsou nad Fethiyí vytesané do kamene. Mezi turisty je tato památka a cesty k ní velmi oblíbené.

V oblasti Egejské riviéry se nachází také jedna z nejfotografovanějších pláží na světě. Jde o modrou lagunu Ölüdeniz a od moře je oddělena pouze úzkou písečnou šíjí. Název zátoky znamená Mrtvé moře, avšak je to spíše kvůli klidné hladině v laguně. Vstupné do zátoky a na pláž je za poplatek. Avšak ani to by nemělo odradit turisty vychutnat si tento přírodní skvost a vykoupat se na jedné z nejkrásnějších pláží na světě.