Jak a čím se platí v Turecku

Kolik peněz s sebou do Turecka?

Častou otázkou, kterou si kladou turisté před cestou do Turecka je, kolik a v jaké měně si s sebou mají vzít hotovosti. Při návštěvě Turecka se cestovatelům často doporučuje vzít si s sebou na výměnu jak americké dolary, tak i eura. Během výměny jakékoliv částky by však turisté měli dbát zvýšené opatrnosti. Zejména je třeba si dát pozor na neobvykle výhodné kurzy a též se nesnažit o výhodnou směnu s každým, kdo je někde venku na ulici osloví.

Směňovat eura či dolary je nejlepší ihned na letišti nebo v turisticky významných oblastech. Kdo vyhledává nejlepší nabídku, měl by měnit v kamenné směnárně. Ty jsou obvykle k nalezení v centrech některého z větších měst. Turisté by měli vždy trvat na kurzech, zobrazených na ceduli s aktuálními kurzy a vydané peníze by si měli v každém případě zkontrolovat a přepočítat. V Turecku jsou s oblibou totiž měněné částky přepočítávány úplně jiným kurzem, než uvedeným na světelné či jiné tabuli s kurty. I použití platební karty je možné a používá ji stále více turistů. A to jak na platby za zboží či služby, tak na vybírání z bankomatů.

Turecké platidlo má název lira a je označována TL (v kurzovních lístcích TRY). Jedna lira se dále dělí na 100 kurušů. Na papírových bankovkách je portrétován Mustafa Kemal Atatürk. Mince jsou k dispozici v hodnotě 5, 10, 25, 50 kurušů a jedné liry. Bankovky se tisknou v hodnotách 5, 10, 25, 50 lir a největší bankovka je 100 lir.

Vývoz a dovoz zboží

Jako v případě jiných zemí, tak i z Turecka není dovoleno vyvážet některé věci. Málo známý je fakt, že zákaz platí například pro všechny komodity starší 20-ti let. Každý turista by si měl pořízení jakéhokoli dražšího suvenýru řádně rozmyslet a měl by být opatrný. Jako vážný přestupek je považováno vyvážení fragmentů či keramiky, které třeba našli někde ve vnitrozemí. Myslet by měli i na to, že bezcelně se smí vyvážet pouze předměty, které nepřesahují hodnotu 500 EUR.

A nesmí se opomenout cigarety. To je obvyklá otázka, která zajímá především náruživé kuřáky. Za zvýhodněnou cenu si mohou přivézt 200 kusů cigaret, popřípadě 50 kusů doutníků. Dále pak 1 kg kávy, 500 gramů čaje, 1 kg cukrovinek, kilo čokolády a 1 láhev alkoholu. I drogerie je omezena a sice na 5 balení parfému.