Istanbul

Nejdůležitější město Turecka

Istanbul je 100%-ně nejpopulárnější, nejmodernější a zároveň největší město Turecka. V minulosti střídalo jména a dříve bylo známé též jako Bizantion, Konstantinopole nebo Cařihrad. Je jediným městem na světě, které se rozkládá na 2 světadílech. Istanbul má evropskou i asijskou část. Obě poloviny města jsou spojeny a zároveň i rozděleny úžinou Bospor. Většina slavných památek v Istanbulu se nalézá v jeho evropské části.

Střed města Istanbul bývá v průběhu sezóny dost přelidněný. V té době je pro cesty městem výhodnější použít především hromadnou dopravu. Cesta osobním automobilem či taxíkem většinou trvá daleko déle než veřejnou dopravou. Způsob přepravy je stejný jak pro metro, tramvaj nebo autobusy a týká se dokonce i trajektů. Vždy je třeba pořídit si žeton, který se vhodí do turniketu. Ten pak vpustí cestující dovnitř. Díky těmto dopravním prostředkům se dá rychle a celkem pohodlně dostat na nejznámější památky Istanbulu.

Nejznámější památky Istanbulu

Prohlídka slavného paláce Topkapi zabere asi 4 hodiny. Nejlepší je palác Topkapi navštívit v brzkých ranních hodinách, neboť tak se dá vyhnout zástupům turistů. Prohlídku paláce si pak každý může lépe užít. Za vstup se sice platí kolem 35 TL, zato se ovšem turistům naskytne prohlídka opravdových skvostů. Už pouze trůn sultána, posetý četnými drahokamy, či největší diamant světa nebo smaragdy stojí určitě za shlédnutí.

Návštěvníky metropole Istanbul obvykle přitahuje též Modrá mešita. Do mešity je vstup dobrovolný a je potřeba vzít si vhodný oděv. V případě, že by byla návštěvníkovi vidět kolena nebo by měl odhalená ramena, musí si vypůjčit velký přehoz, kterým se zahalí. Pamatovat je třeba na to, že se jedná o posvátné místo. A tak je žádoucí chovat se potichu a zbytečně nerozptylovat modlící.

Modrá mešita a palác Topkapi náleží pravděpodobně k nejznámějším památkám v Istanbulu. Rozhodně však nejsou jedinými. Turisté mohou své další kroky směrovat k Hagii Sofii, Tulipánové mešitě, rozsáhlému bazaru Kapali Carsi, Konstantinovu sloupu popřípadě k cisterně Yerebatan Saray.

Během času, stráveného v tureckém Istanbulu, se většina turistů cítí jako v jiném světě. Jistě ne bez příčiny se o něm často říká, že je vstupem do Orientu. A co teprve navštívit Istanbul na delší dobu či tady dokonce strávit dovolenou?