Kam na Egejské riviéře?

Populární turistická destinace

V pořadí druhou nejvyhledávanější částí Turecka pro letní dovolenou je, hned za Tureckou riviérou, riviéra Egejská. Z názvu oblasti samotné je vcelku zřejmé, že vychází z názvu Egejského moře. Právě toto moře odděluje západní část Turecka od východních břehů Řecka a současně smáčí písky pláží turecké Egejské riviéry. Do tohoto regionu patří mnoho vyhledávaných středisek, z nichž je možné se lodí vydat na výlet na některý z blízkých řeckých ostrovů. Mezi známá místa na Egejské riviéře se řadí například Marmaris či Fethiye.

Během dovolené na březích Egejské riviéry je možné navštívit také další zajímavé objekty a památky. Mezi nimi určitě dominuje především region Pamukkale. Tento přírodní skvost je mimo jiné zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. Jde o unikátní přírodní jev, kdy voda voda plná minerálů vytvořila kaskádu jasně bílých travertinových jezírek.

Oblíbená letoviska

Letovisko Marmaris je příjemné městečko, nalézající se v jihozápadní části Egejské riviéry v Turecku. Ostrov Rhodos je odsud téměř na dohled. Tato skutečnost je často důvodem, proč si ho turisté rádi volí během pobytu v Marmarisu jako cíl svých lodních výletů. S autem z půjčovny a s využitím trajektu se dá vydat na ostrov Rhodos vydat samostatně za řádově nižší částky než jsou organizované výlety přes některou z místních cestovních kanceláří. Marmaris lemují směrem od moře hory, na jejichž svazích se dobře daří borovicím. Nádherné pláže, příjemně teplé moře, starobylé památky a noční život slibují hezkou dovolenou, na kterou se jen tak nezapomíná.

Číst dále

Letovisko Kemer

Rozvíjející se prázdninové středisko

Z málo známé turecké vesničky Kemer na Turecké riviéře se za poslední roky stalo pulzující letovisko. Kemer charakterizují v první řadě krásné přírodní scenérie, křišťálově čisté moře, dlouhé pláže a na pozadí všeho tyčící se pohoří Taurus. Kemer je považován za jedno z nejpůsobivějších středisek v celém Turecku.

V létě tu bývá řádně teplo a také značná vzdušná vlhkost. Turisté si zde mohou někdy připadat jako na dovolené v jihovýchodní Asii, která je takovýmito podmínkami známá.

V případě, že se turisté rozjedou do národního parku Olympos, mohou tady zhlédnout 2 zajímavá místa. Jedním jsou ruiny antického města Olympos, kde za pozornost stojí hrobky, sarkofágy, basilikum a zbytky dalších budov. Druhá je stráň zvaná Chimera, ze které čas od času šlehají ohně. Tato podívaná je zapříčiněna přirozenými výrony zemního plynu, unikajícího ze zemské kůry pod ní. Nejlepší a samozřejmě velmi zajímavý pohled na Chimeru je především během noci, kdy je planoucí oheň dobře viditelný i z dálky. Kemer se stal známým i díky největšímu množství v přírodě volně žijících delfínů ve Středozemním moři. Na ně se turisté vyplouvají pravidelně dívat jako součást oblíbených lodních výletů.

Číst dále

Magická Kappadokie

Světový unikát

Ve středním Turecku se skrývá půvabná oblast zvaná Kappadokia. Ta se stala jedním z nejnavštěvovanějších regionů současného Turecka. Jde o jakési ukryté městečko uprostřed pustiny. Kappadokia byla vybudována z měkkého sopečného popela, které se během času přeměnil na zkameněliny. Vznik horniny je datován do doby před 30.000.000 lety. V té době bylo území dnešní Kappadokie pokryto sopečným prachem. Díky tomuto úkazu si místní obyvatelstvo začalo do těchto útvarů hloubit příbytky. A tak začalo postupně vznikat zdejší skalní město. V dnešní době tento neobvyklý přírodní útvar z dálky evokuje zkamenělý les nebo pouštní duny.

Krasová údolí jsou tvořena vícero barvami. Turisté, kteří se sem vypraví, mohou obdivovat kamenná sídla, podobající se dokonce skalním hradům. Ztvrdlý sopečný popel je velmi poddajný a je možné jej jednoduše zpracovávat. Výsledkem toho jsou provrtané obrovské kusy skal. V těchto obydlích se nachází tolik místností, že z původní skály už nezbylo o moc více než jen tenké stěny místností. Po vpádech Arabů začali místní obyvatelé svá obydlí vytvářet co nejvíce pod zemí tak, aby nebyly na první pohled viditelné a byly dobře chráněné. Tato myšlenka dala vzniknout spoustě celých měst pod zemí. A nechybí tu ani chrámy, kde obyvatelstvo mohlo trávit téměř všechen svůj čas v bezpečí pod zemským povrchem.

Číst dále

Dovolená v Turecku

Odpočinek na dovolené v Turecku

Turecko je nejen zajímavou, ale velice pozoruhodnou zemí. Z většiny leží na asijském kontinentu a pouze 3% jejího území leží v Evropě. Je největší zemí Blízkého východu a dovolená je tu určitě velice zajímavá. Díky rozloze 780.000 kilometrů čtverečních patří spíše k větším zemím světa. Ploše Turecka pak odpovídá i množství trvale žijících obyvatel. Turků tu žije celých 70.000.000.

Turecko svým návštěvníkům dopřává vše, co si jen mohou o dovolené přát. Nachází se zde vysoká pohoří, ideální pro turistiku, krásné a neznečištěné moře, dlouhé písečné pláže a v kontextu s bohatou historií i řada antických a středověkých památek. Všechno je rafinovaně prolnuto tak, že se příchozí může připravit na zážitky skutečně bohatou dovolenou. V Turecku se dá každý den podnikat úplně jiné aktivity.

Více než polovinu cestovatelů, kteří navštíví Turecko a vydají se o dovolené do jeho nejzazších končin, láká nejčastěji jiná kultura. A i když se jedná o muslimy, není třeba se bát, že by Turci měli něco společného s muslimským fanatismem. Právě naopak, Turci jsou velice pohostinní a přátelští. Lze říci, že v některých případech až neodbytní. Kolemjdoucí zvou na čaj a neustále někoho zastavují a snaží se diskutovat. Za zmínku stojí, že na tureckém území se cestovatelé o své dovolené velice zřídka setkají se zloději či kapsáři tak, jako u nás.

Číst dále

Istanbul

Nejdůležitější město Turecka

Istanbul je 100%-ně nejpopulárnější, nejmodernější a zároveň největší město Turecka. V minulosti střídalo jména a dříve bylo známé též jako Bizantion, Konstantinopole nebo Cařihrad. Je jediným městem na světě, které se rozkládá na 2 světadílech. Istanbul má evropskou i asijskou část. Obě poloviny města jsou spojeny a zároveň i rozděleny úžinou Bospor. Většina slavných památek v Istanbulu se nalézá v jeho evropské části.

Střed města Istanbul bývá v průběhu sezóny dost přelidněný. V té době je pro cesty městem výhodnější použít především hromadnou dopravu. Cesta osobním automobilem či taxíkem většinou trvá daleko déle než veřejnou dopravou. Způsob přepravy je stejný jak pro metro, tramvaj nebo autobusy a týká se dokonce i trajektů. Vždy je třeba pořídit si žeton, který se vhodí do turniketu. Ten pak vpustí cestující dovnitř. Díky těmto dopravním prostředkům se dá rychle a celkem pohodlně dostat na nejznámější památky Istanbulu.

Nejznámější památky Istanbulu

Prohlídka slavného paláce Topkapi zabere asi 4 hodiny. Nejlepší je palác Topkapi navštívit v brzkých ranních hodinách, neboť tak se dá vyhnout zástupům turistů. Prohlídku paláce si pak každý může lépe užít. Za vstup se sice platí kolem 35 TL, zato se ovšem turistům naskytne prohlídka opravdových skvostů. Už pouze trůn sultána, posetý četnými drahokamy, či největší diamant světa nebo smaragdy stojí určitě za shlédnutí.

Číst dále