Egejská riviéra a její hlavní letoviska

Západ Turecka

Turecko z pohledu turistiky bývá děleno na dvě hlavní části, kde je koncentrováno nejvíce hotelů a dalších ubytovacích kapacit. Jde o známé prázdninové oblasti při pobřeží moře, Egejskou a Tureckou riviéru. Egejská riviéra, mladší a geograficky také menší region z obou jmenovaných leží na jihozápadě Anatolie. V minulosti nesla Egejská riviéra jméno Kárie podle obyvatel, kteří zde v dávné době žili. Až teprve po nějaké době se začal používat název Egejská riviéra podle moře, které smáčí její břehy.

Pobřeží Egejské riviéry je velmi rozmanité a ve srovnání s její jihovýchodní sousedkou, Tureckou riviérou, je možné pozorovat hned celou řadu rozdílů. Zdejší lidé bývají slušní a velice ochotní. Oblast na západním pobřeží Turecka je vhodná k dovolené aktivních jedinců a vyznavačů vodních sportů. A určitě se tady bude líbit i milovníkům antické historie a obdivovatelům starověkých architektonických památek.

I když může riviéra podél břehů Egejského moře nabídnout svým návštěvníkům desítky krásných písečných pláží, které snesou srovnání s nejhezčími plážemi například Řecka, jakýmsi symbolem Egejské riviéry je pláž Ölüdeniz. Ta je jednou z vůbec nejznámějších pláží na světě a písečná kosa, vybíhající do tyrkysově modrých vod Egejského moře připomíná svým tvarem jakýsi jazyk. Je k nalezení jen pár kilometrů od stejnojmenného letoviska Ölüdeniz a leží v krásné, azurově modré laguně, obklopená sytě zelenými lesy.

Letoviska Egejské riviéry

I přes spoustu lákadel a míst, která určitě stojí za návštěvu, je mezi turisty Egejská riviéra méně známá než Turecká. Mezi nejnavštěvovanější letoviska západní části Turecka patří Marmaris, Fethiye, poloostrov Bodrum a již zmíněný Ölüdeniz.

Bodrum je živé a bezpochyby velice populární turistické středisko na Egejské riviéře. Bodrum bývá řazen k nejdůležitějším prázdninovým resortům na západě Turecka. Nachází se tady památky od mykénské doby až do současnosti. K jeho největším lákadlům patří, kromě sněhobílých pláží a až neuvěřitelně čistého moře, ruiny hrobky krále Mausola. Jedná se o místo jeho posledního odpočinku a jeden ze sedmi starověkých divů světa.

Pro svou krásnou okolní krajinu bývá městečko Fethiye a jeho okolí označováno jako jedna z nejhezčích částí nejen Egejské riviéry, ale dokonce celého tureckého pobřeží. Zdejší hotelové komplexy jsou obklopeny svěžími piniovými lesy a dovolená pod pohořím Taurus bude pro každého turistu bezesporu unikátním zážitkem.

Marmaris, ležící na půli cesty mezi Bodrumem a Fethiyí, je oblíbeným prázdninových střediskem zejména díky krásným plážím, čisté vodě v moří a nádherné okolní scenérii. Příznivci plavby pak Marmaris určitě budou znát jako významný jachtařský přístav.

Milovníci bujarého nočního života by měli zavítat do střediska jménem Icmeler. Nalézá se pouhých 8 kilometrů od Marmarisu a v historickém centru se nalézá přehršel obchůdků, barů, diskoték a taveren. Icmeler je jedním z nejrušnějších letovisek Egejské riviéry a tak se není co divit, že je oblíben zejména mezi mladšími ročíníky.

Městečko Efes je známé hlavně díky historickým památkám. Nejznámějšími jsou bezesporu Celsova knihovna, zachovalé trosky amfiteátru a Artemidin chrám. Jeho ruiny je možné na vlastní oči spatřit mimo samotné město, neboť se nalézá nedaleko Selçuku. Chrám též patří mezi 7 starověkých divů světa.