Dovolená v Turecku

Odpočinek na dovolené v Turecku

Turecko je nejen zajímavou, ale velice pozoruhodnou zemí. Z většiny leží na asijském kontinentu a pouze 3% jejího území leží v Evropě. Je největší zemí Blízkého východu a dovolená je tu určitě velice zajímavá. Díky rozloze 780.000 kilometrů čtverečních patří spíše k větším zemím světa. Ploše Turecka pak odpovídá i množství trvale žijících obyvatel. Turků tu žije celých 70.000.000.

Turecko svým návštěvníkům dopřává vše, co si jen mohou o dovolené přát. Nachází se zde vysoká pohoří, ideální pro turistiku, krásné a neznečištěné moře, dlouhé písečné pláže a v kontextu s bohatou historií i řada antických a středověkých památek. Všechno je rafinovaně prolnuto tak, že se příchozí může připravit na zážitky skutečně bohatou dovolenou. V Turecku se dá každý den podnikat úplně jiné aktivity.

Více než polovinu cestovatelů, kteří navštíví Turecko a vydají se o dovolené do jeho nejzazších končin, láká nejčastěji jiná kultura. A i když se jedná o muslimy, není třeba se bát, že by Turci měli něco společného s muslimským fanatismem. Právě naopak, Turci jsou velice pohostinní a přátelští. Lze říci, že v některých případech až neodbytní. Kolemjdoucí zvou na čaj a neustále někoho zastavují a snaží se diskutovat. Za zmínku stojí, že na tureckém území se cestovatelé o své dovolené velice zřídka setkají se zloději či kapsáři tak, jako u nás.

Geografie Turecka

Turecké břehy omývá ze třech stran moře. Na severu je to moře Černé. To je do značné míry ochlazováno srážkovými mraky na Pontských horách. V této části země jsou srážky časté a proto není tak dobré ke trávení letní dovolené. Západní oblast Turecka a Egejské moře přitahuje především Turky samotné. Cizinci do těchto končin přilétají ponejvíce do letovisek Egejské riviéry a pak také na výlety za poznáním starého města v Istanbulu a dalších antických památek. Jižní část Turecka lze specifikovat jako nejhezčí a především nejnavštěvovanější z jeho částí. Dovolená v Turecku je pro spoustu cestovatelů synonymem pro pobyt na jeho jihu. Zdejší břehy jsou omývány východní částí Středozemního moře a sluníčko tady na bezmračné obloze svítí po celý den.

Jižní část Turecka je téměř v celé své délce lemovaná nejrůznějšími hotely a dovolená se tu nese ve znamení luxusu. Jejími hlavními lákadly jsou především kilometry dlouhé písečné pláže. I zde se dají nalézt málo navštěvované pláže, ukryté mezi útesy. Často k nim je špatný přístup, ale zase si na takovýchto plážích dozajista každý užije dostatku soukromí a pohody.

Po celodenním odpočinku na pláži by měl každý z turistů zavítat i do velkých měst. Jedničkou je určitě Istanbul, ale za návštěvu stojí i města Edirne, Konya nebo Sivas. Během jejich prohlídky se dá zažít alespoň kousek z historie a turecké kultury. Cesty do jmenovaných metropolí nebudou turisté určitě litovat.